Black Friday 26 november och julhandeln närmar sig med stormsteg. Ditt val att handla lokalt har stor betydelse för handeln i Gällivare. Tack vare dig kan både utbud och service utvecklas och stärkas. Tack för att du handlar lokalt! Under vecka 47 pågår kampanjen Local is the new Black för att uppmärksamma vikten av att handla lokalt i och med Black Friday.
Vi deltar
Apoteksgruppen
Casa di Beauty
Coop Gällivare Centrum
Elgiganten
Eriksson & Rönnquist
Eriksson Center
Handlar'n i Nattavaara
Interflora
Jeansgruvan
Gällivare museum
Hudvårdskliniken
Hälsokraft
Matheos
North of Sweden
Kicks
Luxe
Norrskensgallerian
Studio 7
Synsam
Tjoahkke
Fakta
Black Friday är en stor shopping- och readag som startade i USA och som ofta förknippas med startskottet på julhandeln. I år infaller detta fredagen den 26 november. Local is the new Black är kampanjen där många svenska städer gått samman för att lyfta lokal handel. Kampanjen i Gällivare ställdes in 2020 med anledning av pandemin och därför görs en satsning 2021 istället. Idén om kampanjen kom från Helsingborg Citys marknadsgrupp inför Black Friday 2019 och via nätverket Sveriges Centrumutvecklare nappade därefter flera städer på kampanjen som spred sig över hela landet.
Uttrycket “Local is the new black” är hämtat från modevärlden där "det nya svarta" syftar på något modernt och trendigt.
Comments